Originálny názov plemena : English Cocker Spaniel
Krajina pôvodu : Veľká Británia
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Aportovanie drobnej zveri
Dnešné využitie : Spoločník
Priemerná dĺžka života : 13-14 rokov
Hmotnosť : 13-15 kg
Výška : 38-41 cm
História
V dávnej histórii boli všetci španieli považovaný za jedno plemeno, neskôr, zhruba v polovici 19. storočia, sa však začali rozdeľovať podľa váhy. Psy, ktoré boli menšie sa začali nazývať kokermi a boli používané k vyháňaniu slúk a bažantov, a k ich aportovaniu. Ako samostatné plemeno bol anglický kokeršpaniel uznaný v roku 1893 a v roku 1902 bol vytvorený jeho chovný štandard, ktorý bez väčších zmien platí dodnes. V súčasnosti je kokeršpaniel veľmi obľúbeným plemenom a využíva sa skôr ako spoločník do mestských bytov než ako lovec.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje vo viacerých varietach.
Všeobecný vzhľad
Kokeršpaniel je robustný, športový pes. Hlava má rovnako dlhý nos ako temeno, ňufák je hranatý. Oči sú veľké, tmavohnedé alebo tmavo orieškové, nikdy nesmú byť svetlé, s priateľským, inteligentným výrazom. Uši sú dlhé, nasadené nízko, a sú porastené dlhou, hodvábnou srsťou. Telo je silné, s hlbokým hrudníkom a širokými, krátkymi bedrami. Chvost je kupírovaný, je nasadený nízko a je nesený rovno.
Štandard plemena si môžete prečítať tu
Srsť a farba srsti
Priliehavá srsť je hodvábna, stredne dlhá, na bruchu a na nohách tvorí prápory. Farba srsti je rôzna, u jednofarebných však nie je povolená žiadna biela, s výnimkou malého znaku na hrudi.
Povaha
Kokeršpaniel je temperamentný pes vyrovnanej povahy, ktorý sa človeku dokáže vo všetkých smeroch prispôsobiť. Je veľmi spoločenský, ale nie je na človeku závislý, skôr je samostatný. Je to veľmi inteligentný, veselý a hravý pes.
Spoločenská charakteristika
Tento pes miluje spoločnosť ľudí, ale rád si užíva aj spoločnosť iných psov. Je hravý a medzi ostatnými psami nebýva pôvodcom konfliktu. Taktiež súžitie s ostatnými domácimi zvieratami býva bez komplikácií. Zle vychovaný pes však môže prejaviť svoju dominantnosť tak voči cudzím ľuďom, ako aj voči svojej ľudskej rodine.
Vzťah k deťom
Dobre vychovaný pes si dobre rozumie s deťmi, ktoré ho tolerujú a nezaobchádzajú s ním hrubo. Neznesie zlé zaobchádzanie, preto pri styku s malými deťmi je nutný dohľad dospelého. K cudzím deťom väčšinou pristupuje s nedôverou. Kokeršpaniel so sebou nenechá narábať ako s hračkou.
Výchova
U tohoto plemena je dôsledná a trpezlivá výchova veľmi dôležitá. Nemali by však byť používané príliš tvrdé metódy, pes môže prestať človeku dôverovať. Je dobre a ľahko učenlivý a inteligentný, ale niekedy býva aj tvrdohlavý, a nikdy nebude slepo počúvať vaše príkazy. U niektorých jedincov, zvlášť u jednofarebných, sa vyskytuje vrodená porucha správania, ktorá sa prejavuje zvýšenou agresivitou psa ku okoliu bez akéhokoľvek podnetu. Chovateľom sa postupom času tuto vadu podarilo skoro úplne vykoreniť, je však vhodné pred zaobstaraním šteňaťa zistiť si podrobnosti o jeho rodinnej anamnéze.
O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu
Držanie
Kokeršpaniel je pes, ktorý sa ľahko prispôsobí tak životu v mestskom byte, ako aj na vidieku. Chovaný by však mal byť vždy doma, nie je vhodné umiestniť ho do búdy alebo do koterca, pretože nado všetko miluje prítomnosť svojho pána.
O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu
Pracovné využitie
Kokeršpaniel je pracovné plemeno a zachoval si lovecké schopnosti svojich predkov. Je to dobrý sliedič, a je výborný pri dohľadávkach zveri. Väčšina kokerov sú vynikajúci aportéri. Možno ich taktiež využiť ako špecialistov na pachové práce, napríklad záchranárske práce či vyhľadávanie drog.
pohyb
Kokeršpaniel potrebuje veľa pohybu a vzruchu, je veľmi hravý, rád aportuje. Pri voľnom pohybe vonku je treba mať psa pod kontrolou, pretože v ňom môže prevládnuť duch lovca, môže sa rozbehnúť za korisťou a stratiť sa. Rovnako tak je dôležité zabezpečenie záhrady, kde sa pes voľne pohybuje.
Starostlivosť
Srsť kokeršpaniela vyžaduje neustálu pozornosť, aby zostala krásna a zdravá. Každodenné kartáčovanie a česanie je nevyhnutné, a je taktiež nutné pravidelné vyšklbávanie odumretej srsti na tlapkách, ušiach, hlave a chvoste. Strihom sa upravuje srsť na nohách, prebytočné chlpy na tlapkách sa môžu miesto vyšklbania taktiež vystríhať. Zastrihuje sa taktiež prečnievajúca srsť na ušiach. Občas je nutné psa vykúpať, je dôležité použiť šampón, ktorý je určený pre umývanie psov a neodmasťuje srsť. Kokeršpanielovi je dobré denne čistiť okolie očí, uši je potrebné udržovať v čistote a pazúriky krátke.
O pomôckach, potrebných ku starostlivosti o psa, sa dozviete viac tu
Strážne využitie
Kokeršpaniel vždy štekaním upozorní na príchod cudzieho človeka. Pri strážení svojho teritória sa môže prejaviť aj agresívne.
Vhodné športy
Agility; aportovanie; lov
O tom, čo ktorý šport obnáša, čítajte tu
Najčastejšie nemoci
Dedičný šedý zákal; zelený zákal a choroby sietnice; epilepsia; dysplázia stehenného kĺbu; onemocnenia obličiek; seborrhea- zapáchajúca koža;
Viac o chorobách sa dozviete tu
Zvláštnosti plemena
Kokeršpaniel je učenlivý a ľahko vycvičiteľný pes. Potrebuje ale veľmi dôslednú výchovu. Mnoho ľudí, ktorí si kokera zaobstarávajú ako roztomilého domáceho maznáčika však jeho výchove nevenuje dostatočnú pozornosť, preto môžeme stretnúť množstvo nevychovaných a neposlušných psov, ktorí sa aj ku svojmu pánovi môžu chovať dominantne až agresívne. Je to však väčšinou vina majiteľa, ktorý zanedbal výchovu.
Príprava na výstavu
Do výstavného kruhu by mal pes predstúpiť vo vrcholnej kondícii, jeho srsť by mala byť čistá a upravená, chrup bez zubného kameňa a pazúriky by mali byť krátke. Pokiaľ sa rozhodnete psa pred výstavou vykúpať, učiňte tak najmenej týždeň predtým, aby sa srsť mohla znova prirodzene premastiť. Nemožno zabudnúť na správne chovanie psa a ladný pohyb vo výstavnom kruhu.
O výstavách, termínoch a príprave psa na túto udalosť čítajte tu
Výživa šteňaťa
Šteňa pre svoj zdravý rast potrebuje mnoho výživných látok. V tomto veku možno kombinovať suchú potravu s čerstvo pripravenou domácou stravou.
Výživa dospelého psa
Dospelému psovi je potrebné vybrať krmivo podľa jeho zdravotného stavu, temperamentu a množstva pohybu. Kokeršpaniel má sklony k obezite, preto psa neprekrmujte.
Výživa starého psa
Starší pes, ktorý už nevydáva toľko energie pohybom potrebuje menej energetickú stravu, ktorá nebude podporovať jeho priberanie na váhe.
Podrobné informácie o výžive psa hľadajte tu
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Kokeršpaniel vám bude čulým a hravým priateľom, pokiaľ dobre pochopíte jeho povahové vlastnosti a nebudete mu vnucovať niečo, čo je pre neho neprirodzené. Ak mu venujete dostatok času, pozornosti, starostlivosti a lásky, nájdete v ňom inteligentného a verného psieho spoločníka.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.