Originálny názov plemena : Dalmatinac
Krajina pôvodu : Balkán, India
Doba vzniku : Stredovek
Pôvodné využitie : Poľovný pes, kočiarový pes
Dnešné využitie : Spoločník
Priemerná dĺžka života : 12-14 rokov
Hmotnosť : 23-25 kg
Výška : 50-61 cm
História
Presný pôvod tohoto plemena nie je známy. Ako národné plemeno bol prisúdený Juhoslávii, ale pravdepodobne pochádza z Indie, a cez Balkán sa rozšíril do celé Európy. Isté je, že história tohoto psa je veľmi dlhá, čo dokazujú napríklad maľby na hrobkách egyptských faraónov, kde sú vyobrazené psy, podobné dalmatínom. Tohoto psa možno vidieť aj na maľbách talianskych maliarov zo 16. storočia. Pôvodne bol využívaný ako poľovný a ovčiarsky pes. V dobách pred vynálezom automobilu bol veľmi obľúbený anglickou šľachtou a slúžil ako elegantný sprievod jazdcov na koni a kočiarov. V 19. storočí ho používali hasiči ku stráženiu a ovládaniu koní, ťahajúcich striekačku. Jeho prvý štandard bol zostavený v roku 1882 a v roku 1890 bol oficiálne zapísaný. Dnes dalmatín slúži výhradne ako spoločník.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach. Rozdiely medzi jednotlivými psami sú vo farbe bodiek v srsti.
Všeobecný vzhľad
Dalmatín má dlhú hlavu s plochým temenom. Ňufák je pomerne dlhý a silný, nie je však špicatý, nos je u čierne bodkovaných psov čierny, u hnedo bodkovaných hnedý. Oči sú stredne veľké, guľaté, s pozorným výrazom, u čierne bodkovaných psov majú farbu tmavohnedú, u hnedo bodkovaných svetlo hnedú až jantárovú. Stredne veľké uši sú nasadené vysoko, zužujú sa do zaguľatenej špičky, a sú priľahlé k hlave. Chrbát je silný a rovný, hrudník hlboký, ale nie príliš široký, bedrá mierne klenuté a dobre osvalené. Dlhý chvost sa zužuje do špičky, v kľude visí dole mierne ohnutý nahor, pri pohybe je nesený vysoko, ale nie vzpriamený alebo stočený.
Srsť a farba srsti
Srsť je krátka, hladká, lesklá a jemná. Základnou farbou je vždy biela, čierne alebo hnedé bodky by nemali splývať, mali by byť dobre oddelené, guľaté, a ich ideálna veľkosť je v priemere 2 až 3 cm. Na hlave, chvoste a na končatinách sú žiadúce bodky menšie než na zbytku tela.
Povaha
Dalmatín je citlivý pes, je živý, veselý a hravý, k ľuďom priateľský. Je to športovo založený pes, ktorý nemá rád nudu. Je veľmi inteligentný a spoločenský, má vyrovnanú povahu.
Spoločenská charakteristika
Svojmu pánovi je oddaný, je veľmi spoločenský a miluje celú rodinu. Voči cudzím ľuďom sa nechová agresívne, ale je ostražitý. V spoločnosti iných psov sa dalmatín väčšinou chová priateľsky a bezproblémovo. Na súžitie s inými domácimi zvieratami by si mal navyknúť od mlada.
Vzťah k deťom
Dalmatín by mal prísť do rodiny s deťmi starými 3-4 roky. Šteňa sa musí naučiť, aby sa nechovalo k deťom hrubo, priebeh jeho hier môže byť niekedy príliš búrlivý. Rovnako tak deti by si mali osvojiť niektoré pravidlá pri styku so psom. Pokiaľ sa budú navzájom rešpektovať, stanú sa z nich veľkí kamaráti. Väčšie deti sa už môžu podieľať aj na výchove psa.
Výchova
Výchova tohoto psa nie je príliš zložitá. Je veľmi inteligentný a bystrý, ale ako u každého iného psa je nutná dôslednosť. Je treba dbať na to, aby sa pes pri výchove k poslušnosti bavil, dbať na správnu intonáciu hlasu a nezabudnúť na nadšenú pochvalu či odmenu dobrotou. Tento pes sa hodí aj k náročnejšiemu výcviku, ako je výcvik na sprievodného psa, ktorý sa hodnotí záverečnou skúškou, obediencie, čo je poslušnosť, kde pes postupuje od triedy začiatočníkov do vyšších tried. Je možný taktiež výcvik na stopára, poľovný výcvik a výcvik psa-záchranára.
Držanie
Ako psa, ktorý má rád blízku spoločnosť človeka, je ho dobré chovať v byte. Nepatrí ani do búdy, ani do koterca. Jeho ležovisko by malo byť dostatočne veľké, a mal by byť v byte umiestený na kľudnom mieste bez prievanu, odkiaľ by pes mohol nerušene sledovať dianie v rodine.
Pracovné využitie
Dalmatína možno využiť ako psa poľovného, u nás sa zúčastňuje farbiarskych skúšok poľovných psov s výbornými výsledkami. Možno ho taktiež využiť ako vodiaceho psa pre nevidiacich alebo ako psa záchranárskeho, kde sa cvičí na hľadanie v troskách.
Pohyb
Dalmatín potrebuje veľmi veľa pohybu, nestačia mu krátke prechádzky. Vyžaduje voľný výbeh a hru, v dospelosti bude rád behať vedľa bicykla alebo plávať. Je veľmi športovo založený a hodí sa k rôznym psím športom.
Starostlivosť
Starostlivosť o jeho krátku srsť je ľahká, pomerne málo pĺzne, a v tomto období postačí odstraňovanie uvoľnených chlpov pomocou gumovej rukavice alebo kartáča. Uši sa musia psovi udržovať čisté, najlepšie pomocou handričky s detským olejčekom. Zdravé zuby si pes udrží , pokiaľ dostáva vhodné kŕmenie, pokiaľ sa objaví zubný kameň, mal by byť odstránený. Pazúriky je treba kontrolovať, aby boli krátke, suché a popraskané vankúšiky na tlapkách ošetrujeme vazelínou.
Strážne využitie
Dalmatín nie je agresívny pes, ale väčšina jedincov je ostražitých a v prípade nutnosti dokážu svojho pána a rodinu brániť.
Vhodné športy
Agility; aportovanie; fly-ball; flygility; frisbee; lov; obratnosť
Najčastejšie nemoci
Močové kamene; čiastočná alebo úplná hluchota; dysplázia stehenného kĺbu
Zvláštnosti plemena
Dalmatín sa rodí celý biely, ich charakteristické bodky sa vytvárajú na srsti postupne až do veku asi jedného a pol roka. Či teda bude psová srsť výstavná, záleží v tomto ohľade len a len na prírode. Pri výbere šteňaťa je dobré vybrať si dôveryhodného chovateľa, pretože niektoré šteňatá sa rodia s genetickou vadou – hluchotou. Dalmatín je pes, ktorý nemá príliš rád zmeny a veľmi ťažko by si zvykal na iného majiteľa, preto si pri zaobstarávaní psa uvedomte, či ste schopný a ochotný postarať sa o neho celý jeho život.
Príprava na výstavu
Pokiaľ chcete v budúcnosti svojho psa vystavovať, mali by ste si zaobstarať šteňa od skúseného chovateľa, ktorý rozpozná, ktorý zo psov bude mať vlohy ako výstavný pes. Na výstave sa hodnotí stavba tela, zafarbenie, chovanie pri predvádzaní v kruhu a celkový zjav. Na toto všetko by mal byť pripravený ako majiteľ, tak pes.
Výživa šteňaťa
Organizmus šteňaťa je v období rastu najviac namáhaný, preto potrebuje viac potravy ako dospelý pes. Krmivo pre šteňatá musí obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a proteínov.
Výživa dospelého psa
Strava dospelého psa by mala byť vyvážená a mala by zodpovedať potrebám psa. Pohybovo aktívny pes, ktorý má veľký výdaj energie, potrebuje energeticky hodnotnejšiu stravu než pes, ktorý sa pohybuje menej.
Výživa starého psa
Nároky na potravu sú u staršieho psa iné než u psa v aktívnom veku. V špecializovaných obchodoch je bežne dostať aj odľahčené krmivo pre psích seniorov, ktoré plne zodpovedá ich potrebám.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Pre športovo založeného človeka bude tento atraktívny pes ideálnym sprievodom pri všetkých aktivitách. Venujte mu mnoho lásky a času, a bude vám oddaným a prítulným kamarátom a inteligentným a elegantným priateľom.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.