Originálny názov plemena : Hovawart
Krajina pôvodu : Nemecko
Doba vzniku : 20. storočie
Pôvodné využitie : Stráženie dobytka a domov
Dnešné využitie : Spoločník a strážca
Priemerná dĺžka života : 12 - 14 rokov
Hmotnosť : 25 - 41 kg
Výška : Pes 63 - 70 cm Fena 58 - 65 cm
História
Toto plemeno je pomerne mladé, i keď jeho meno je veľmi prastaré. S menom hovawart sa dá prvý krát stretnúť už v zákonníku, ktorý bol napísaný už v roku 1274 v Augsburku, a patrí psovi, ktorého presný popis neexistuje. Používal sa k stráženiu sedliackych dvorov a snáď i kaštieľov nižšej šľachty. Existuje však predstava o vzhľade tohto stredovekého psa, pravdepodobne bol stredne veľký pes s dlhšou, huňatou srsťou a malými, previsnutými ušami, ktorý sa vyskytoval v rôznom zafarbení a bol predchodcom mnohých plemien podobného typu. Cieľavedomý chov hovawarta začal pred prvou svetovou vojnou, ale v tej dobe to boli iba prvé pokusy, skutočný chov bol zahájený až po druhej svetovej vojne. V období medzi svetovými vojnami sa počet týchto psov zvyšoval, avšak nie príliš organizovane, i keď z tejto doby pochádzajú materiály, ktoré neskoršie dali základ už presne určenému plemenu. Plánovitý chov hovawarta započal v roku 1918 Kurt F. König. Zameral sa nie len na vonkajší vzhľad, dôležitejšia pre neho bola povaha tohoto plemena. Cieľom šľachtenia bol návrat k pôvodnej starogermánskej forme hovawarta. V roku 1922 nechal K. F. König zapísať svoj prvý vrh, čím bol hovawart prvý krát uvedený v chovnej knihe. Vývoj hovewarta ešte dnes nie je pravdepodobne celkom ukončený, a je na chovateľoch tohoto plemena, aby zachovali jeho vzhľad a charakter.
Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.
Všeobecný vzhľad
Hovawart je pomerne veľký, silný pes. Silná hlava s jasne patrným stopom a širokým čelom má približne rovnako dlhú lebku ako silný, mierne sa zužujúci ňufák. Oči sú oválneho tvaru, stredne až tmavo hnedej farby. Uši sú nasadené vysoko a ďaleko od seba, majú trojuholníkový tvar, sú zavesené a voľne priliehajú k hlave. Telo je mierne dlhšie než vysoké ,s rovným a pevným chrbtom. Hrudník je široký, hlboký a silný, bedrá silné a o niečo dlhšie než mierne spádovité kríže. Chvost je dlhý a dosahuje až pod päty, ale nie až k zemi. Je bohato osrstený a je nesený zvesený, pri vzrušení je nesený nad chrbtom.
Srsť a farba srsti
Srsť je silná, hustá a lesklá, mierne zvlnená s menším množstvom podsady a dobre prilieha k telu. Na hlave a prednej strane končatín je srsť krátka, na hrudi, bruchu, zadnej strane končatín a chvoste je dlhšia. Toto plemeno sa vyskytuje v troch farebných rázoch - čierna, plavá a čierna so znakmi. U čierneho sfarbenia sú prípustné malé biele škvrnky na hrudi a jednotlivé biele chlpy na konci chvostu a prstoch. Plavé sfarbenie je farby stredne plavej, smerom k bruchu a ku končatinám sa zasvetľuje. U sfarbenia čierneho so znakmi sú znaky stredne plavej farby a sú jasne ohraničené. Ich presnú polohu určuje štandard. Malé biele škvrnky na hrudi a jednotlivé biele chlpy na konci chvostu a prstoch sú i pri tomto sfarbení prípustné.
Povaha
Hovawart je inteligentný pes vyrovnanej povahy, je dobromyseľný, milý a priateľský, napriek tomu však veľmi sebavedomý, rýchly a obratný ochranca.
Spoločenská charakteristika
Pri správnej výchove je hovawart svojmu majiteľovi a celej jeho rodine veľmi milým a príjemným priateľom. Vyžaduje však veľa pozornosti svojho pána. Je vhodné od mlada nechať vášho psa zoznamovať sa ďalšími ľuďmi, nestratí tým nič zo svojich ochranárskych inštinktov. V pozdnejšom veku sa tento pes väčšinou chová k cudzím ľuďom rezervovane. Na stretnutiach s ďalšími psami a inými zvieratami je potrebné taktiež psa pripravovať už v mladosti. Pokiaľ sa pes nemá možnosť naučiť správnemu chovaniu k iným psom, môžu v dospelosti nastať problémy v podobe bitiek.
Vzťah k deťom
Vzťahy medzi deťmi a hovawartami bývajú väčšinou dobré, pokiaľ sú obe strany poučené, ako sa k sebe majú chovať. Pri styku s cudzími deťmi je však potrebný dohľad dospelej osoby.
Výchova
Výchovu tohoto psa je nutné začať ihneď po zaobstaraní šteňaťa. Hovawart je veľmi inteligentný pes, ktorý rýchle pochopí, čo po ňom chcete, ale má svoju hlavu a dokáže využiť vašich slabých miest. Nie je to pes pre človeka, ktorý nemá žiadne skúsenosti s výchovou psa, je nutné pochopiť jeho povahu a jednanie. Potrebuje dôsledného, ale zároveň veľmi citlivého pána.
Držanie
Hovawart nie je plemeno, ktoré je vhodné do koterca, aj keď sú chovatelia, ktorý tohoto psa v koterci držia. Potrebuje stály kontakt so svojou ľudskou rodinou a dostatok pozornosti. V byte si šteňa väčšinou samo vyberie pre neho najvýhodnejšie miesto, odkiaľ môže najlepšie pozorovať všetko čo sa deje. Na tomto mieste mu pripravte pohodlný brlôžok.
Pracovné využitie
Tento pes je vhodný k výcviku psa obranára, dajú sa s ním skladať skúšky všetkých stupňov aj špeciálne skúšky pre vodiace psy, stopárov a pod.
Pohyb
Toto plemeno vyžaduje dostatok pohybu, krátke prechádzky nestačia. Každý deň by mal absolvovať aspoň jednu najmenej hodinovú vychádzku a niekoľko kratších. Potrebuje taktiež voľný pohyb v prírode a má pri vychádzkach rád, keď meníte ich trasu.
Starostlivosť
Aj keď má hovawart pomerne dlhú srsť, starostlivosť o ňu nie je príliš náročná, pretože nemá veľa podsady. Každodenné niekoľkominútové prečesávanie srsti postačí. Pre lesklú srsť je možné zakončiť česanie vytrením srsti jelenicou namočenou do ovocného octu. V období lienenia je potrebné venovať srsti zvýšenú starostlivosť. Väčšiu pozornosť je taktiež potrebné venovať srsti za ušami, kde sa často tvoria žmolky. Občas psovi skontrolujte uši, ale pokiaľ sú zdravé, nie je potrebné ich čistiť. K starostlivosti o psa patrí taktiež pravidelná kontrola chrupu.
Strážne využitie
Hovawart má prirodzené ochranárske schopnosti a dajú sa s úspechom využiť k hľadaniu osôb i objektov.
Vhodné športy
Agility, triatlon, výcvik poslušnosti
O tom, čo ktorý šport obnáša, čítajte tu
Najčastejšie nemoci
Dysplazia panvového kĺbu, kožné problémy, torzia žalúdka, katarakt
Zvláštnosti plemena
Hovawart nepatrí medzi psy, o ktorých sa hovorí, že sú "prešľachtený", zachoval si vlastnosti, ktoré boli určené v začiatkoch cieľavedomého chovu. Je nie len od prírody výborným strážcom, ale dokáže sám vyhodnocovať situácie, v ktorých sa nachádza a zasahuje až v prípade nutnosti.
Príprava na výstavu
Výstavný pes musí byť v kruhu poriadne upravený a vo vrcholnej kondícii. Nutná je znalosť výstavného postoja, výborná ovládateľnosť na vodítku a v neposlednej rade taktiež výborné chovanie psa. Pes musí byť pripravený na dotyk cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje psovi chrup a skus, u samcov prebieha taktiež kontrola semenníkov.
Výživa šteňaťa
Nároky šteniat veľkých plemien na výživu sú veľké. Nutnosťou je vybrať veľmi kvalitné krmivo, inak môžu nastať najrôznejšie zdravotné komplikácie alebo môže dôjsť ku zlému utváraniu kostry.
Výživa dospelého psa
Strava má vplyv na kondíciu psa, na jeho zdravotný stav i kvalitu srsti. Pracovne a pohybovo vyťažený pes vyžaduje stravu energeticky výdatnejšiu než pes, ktorý nemá pohybu príliš a energeticky výdatná strava by mohla prispieť k ich nadváhe.
Výživa starého psa
Starší pes má nižšie energetické nároky, a mal by preto dostávať buď menšie porcie alebo menej výdatnú stravu. Aby sa predišlo nadváhe a nadmernému zaťažovaniu ľadvín, môže byť v strave znížený prísun proteínov.
Dôvetok pre budúcich majiteľov
Tohto psa si zaobstarajte iba za predpokladu, že milujete pohyb a prírodu, ste vyrovnanej povahy a dokážete mu dať nie len veľa lásky a starostlivosti, ale taktiež dôslednosti a citlivosti vo výchove, a ste schopný ho viesť pevnou rukou. Tak bude váš život s hovawartom veľmi šťastný a bohatý.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.