Originálny názov plemena: Yorkshire Terrier
Krajina pôvodu: Velká Británia
Doba vzniku: 19. storocie
Pôvodné využitie: lov drobných hlodavcov
Dnešné využitie: spolocník
Priemerná dlžka života: 14 rokov
Hmotnost: 1,8-3,1 kg
Výška: 20-24 cm
História
Presný pôvod tohoto plemena nie je celkom istý. Tohto psa vytvorili škótski robotníci, ktorý hladali prácu v okolí grófstva Yorkshire. Privážali sem so sebou rôznych teriérov, napríklad skajteriérov alebo clydesdalských teriérov, a tieto neskôr krížili s dalšími miestnymi psami. K dnešnej podobe yorkšíra tak pravdepodobne prispel dlhosrstý leadský teriér, maltézácik, black and tan teriér, manchesterský teriér a Dandie Dinmont teriér. Postupným výberom tých najmenších jedincov k chovu tak vznikol dnešní malický yorkšírsky teriér, jeho drobnost býva zvlášt ocenená na výstavách. Tento psík pôvodne slúžil k chytaniu potkanov a myší, dnes sa stal oblúbeným domácim maznácikom.
Typy
Tento pes sa nevyskytuje v žiadnych dalších variáciách.
Všeobecný vzhlad
Yorkšírský teriér má malú hlavu s krátkym nuchácom a tmavými, bystrými ocami. Nozdry musia byt cierne. Uši sú malé, vztýcené, majú trojuholníkovitý tvar a sú pokryté krátkou, tmavou srstou. Telo je kompaktné s rovným chrbtom a pevnými bedrami. Chvost sa kupíruje, je nesený nad úrovnou chrbtu a má šedomodrú farbu.
Srst a farba srsti
Srst je na tele dlhá a rovná, na chrbte je až k chvostu rozdelená cestickou. Srst sa nesmie vlnit, nesmie byt hunatá, je lesklá a hladká a má hodvábnu štruktúru. Farba srsti na hlave je zlatá, na tele tmavá ocelovo modrá.
Povaha
Yorkšírský teriér je roztomilý pes, ktorý je dôvercivý, ale i velmi odvážny a vyrovnaný. Je to živý a temperamentný pes, je hravý a prítulný, komunikatívny a inteligentný.
Spolocenská charakteristika
Yorkšírský teriér je culý a inteligentný pes. Svojou povahou je to typický teriér, má velké sebavedomie a nezlakne sa ani väcších psov ani votrelcov. Svojho pána nadovšetko miluje a je mu velmi oddaný. Verný a prítulný je i k celej rodine. I k cudzím ludom býva yorki príjemný, pokial sú vítanými hostami a dajú mu najavo svoju náklonnost. S inými psami vychádza dobre, i ked majitel by si mal dat pozor pri zoznamovaní s väcšími psami, pretože yorki sa týchto psov nebojí a neuvedomuje si svoju trpasliciu velkost, mohol by teda byt väcším psom zranený. Súžitie s ostatnými domácimi zvieratami býva bez problémov.
Vztah k detom
Výchova i tak malického a nežného psa, ako je yorki, je dôležitá. Niektorý jedinci môžu byt bojazlivý, co môže svedcit o tom, že ich majitel zle vychovával alebo sa výchovou nezabýval vôbec. I tento pes potrebuje dobrú a dôslednú výchovu, je velmi ucenlivý a prispôsobivý. Pokial je prenho výcvik príjemný a zaujímavý, stáva sa velmi milým a poslušným psom.
Výchova
Yorkšírský teriér je typický bytový pes. Ako brlôžok mu môže slúžit napríklad klietka, ktorá je vystlatá dekou, do ktorej sa psík môže zachumlat. Tam by mal mat aj svoje oblúbené hracky. I dospelému yorkimu stací ako psia izba velmi malá klietka, dospelý pes by však nemal byt v klietke dlho uzatvorený.
Držanie
Toto plemeno nemá žiadne pracovné využitie, je to rýdzo spolocenský pes.
Pracovné využitie
Aby yorkšírský teriér zostal zdravý a vitálny, a pretože je velmi temperamentný, potrebuje k svojmu životu vela pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.
Pohyb
Aby yorkšírský teriér zostal zdravý a vitálny, a pretože je velmi temperamentný, potrebuje k svojmu životu vela pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.
Starostlivost
Pokial chcete mat doma výstavného psa, musíte sa denne starat o jeho srst. Je nutné nie len cesanie, ale i olejovanie a natácanie. Potrebné je taktiež pravidelné kúpanie a zastrihávanie srsti na ušiach. Dlhú srst však majitelia udržujú väcšinou iba k výstavným úcelom, domácim milácikom, ktorý sa výstav nezúcastnujú majitelia srst skracujú strihaním do primeranej dlžky. Dôležitá je taktiež starostlivost o uši, vnútorný zvukovod musí byt udržovaný v cistote a mali by z neho byt odstranované uvolnené chlpy. Pazúriky psa sa musia udržovat krátke.
Strážne využitie
Yorki je velmi odvážny a ostražitý pes, na svoju trpasliciu velkost je primerane ostrý, každú návštevu vám velmi hlasite ohlási.
Vhodné športy
"Agility; aportovanie; obratnost;"
Najcastejšie choroby
"Tracheálny kolaps; stomatitida a zubný kamen; hydrocephalus; luxácia kolenného jablcka; aseptická nekróza hlavice femuru; kožné problémy"
Zvláštnosti plemena
Yorkšírský teriér býva na výstavách ocenovaný hlavne pre svoju krásnu, dlhú srst. Jej úprava a starostlivost o nu je však velmi casovo nárocná, preto väcšina týchto psov prežije svoj život v krátkom zostrihu. I ked to niektorý milovníci tohoto plemena odsudzujú, je to lepšie, než pes s neupravenou a zachumlanou srstou.
Príprava na výstavu
U výstavného psa je každodenná starostlivost o srst nutnostou. Majitel sa musí zoznámit s umením, ako srst yorkiho balíckovat. Je to velmi nárocný postup natácania srsti do velkého poctu papierových balíckov. Srst sa balíckovaním chráni pred poškodením a zachumlaním a zaistuje sa jej co najväcšia možná dlžka. Chocholcek na hlave je nutné starostlivo scesat a zviazat ozdobnou mašlou alebo gumickou.
Výživa štenata
V období rastu psa má strava prvoradý význam. Po úplnom odstavení od matky je vhodné prejst na kvalitnú suchú stravu pre štenatá. Dôležité je zloženie krmiva, pokial je vyvážené, nie je už potrebné jej doplnenie o vitamíny, minerály a proteíny.
Výživa dospelého psa
Ked pes prestane rást, býva považovaný za dospelého. V tomto období je vhodné prejst zo štenacej stravy na stravu pre dospelé psy. Pri výbere krmiva je nutné prihliadnut k velkosti a aktivite psa. Vhodné krmivo priamo pre vášho malého yorkšírského teriéra je navrhnuté špeciálne pre špecifické potreby psov malých plemien.
Výživa starého psa
Starší pes má iný životný štýl než aktívny dospelý pes. Menej sa hrá, viacej spí a nemá už také velké nároky na množstvo a energetickú hodnotu prijímané stravy. Tieto zmeny vyžadujú nové zloženie potravy, lebo krmivo pre aktívne psy by mohlo spôsobit tlstnutie a zhoršenie zdravotného stavu psa. Pre psy v tomto veku je vhodné podávat krmivo so zníženým podielom bielkovín a tukov.
Dôvetok pre budúcich majitelov
Až už sa rozhodnete svojho psa vystavovat a ste ochotný venovat mu vela casu a starostlivosti pri úprave jeho srsti, alebo si chcete poriadit len domáceho milácika, tento milý a chytrý psík vám prinesie vela radosti a psej lásky.
Komentáre
Prehľad komentárov
Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.